Róża (Rosa) Pomponella
- Opakowanie 1 szt.
Róża (Rosa)
Róże rabatowe/wielokwiatowe: Róże te charakteryzują się dość niskim wzrostem. Silnie się krzewią i niezwykle obficie kwitną. Kwiaty zebrane w bogate, duże kwiatostany. To doskonałe róże do stworzenia wieloletniej, niezwykle efektownej i bardzo długo kwitnącej rabaty.
Róże to jedne z najpopularniejszych krzewów spotykanych w ogrodach. Można wyróżnić przeszło 200 gatunków dzikich Róż oraz niecałe 30 tysięcy szlachetnych odmian. Krzewy te posiadają różnorodne formy, kształty i rozmiary. Charakterystyczną cechą tych roślin jest posiadanie łodyg obsypanych niebezpiecznymi kolcami. Liście występują w wielu odcieniach zieleni, bywają zarówno matowe jak i błyszczące.
Uważa się, że Róże uprawiane są na świecie w przybliżeniu od 5000 lat.
Nieoficjalnie róże pochodzą ze wschodniej Azji, głównie z obszarów Chin gdzie do dziś występują najliczniej. W Europie również ich nie brakuje, najczęściej spotykane są gatunki pentaploidalne. Ameryka Północna to przede wszystkim di-, tetra- i heksaploidalne. W północnych krańcach Europy nie spotkamy róż w naturalnych warunkach. W Afryce róże znajdziemy w północno-zachodniej części. Ameryka Północna jest obfita w tą roślinę i spotkamy je praktycznie w każdym miejscu na tym kontynencie.
Uprawa: Przede wszystkim należy wiedzieć, że róże muszą być przycinane. Zabieg ten powoduje, że roślina jest odpowiednio formowana i jednocześnie gwarantuje obfite kwitnienie. Przycinanie róż, w brew pozorom, nie jest wcale trudne. Strzyżenia dokonujemy przy pomocy ostrego sekatora, tak aby nie poszarpać miejsca cięcia. To niezwykle ważne, ponieważ dzięki temu spada prawdopodobieństwo występowania chorób. Cięcie należy dokonać wiosną. Powinno się ucinać pod ukosem, mniej więcej pół centymetra ponad pąkiem skierowanym ku zewnętrznej stronie. Róże najlepiej rosną w miejscach nasłonecznionych. Jednakże bardzo wysokie temperatury w lecie powodują zwiększone zagrożenie pojawiania się skoczka różanego oraz przędziorków. Powinniśmy również unikać sadzenia róż w bezpośrednim sąsiedztwie większych drzew lub krzewów. Róże możemy uprawiać nawet jeżeli nie posiadamy dużego ogrodu. Wiele odmian nadaje się do uprawy w skrzynkach balkonowych lub pojemnikach. Dzięki takiemu rozwiązaniu dysponując małym terenem możemy cieszyć się tymi wspaniałymi roślinami. Róże należy sadzić na dobrych glebach. Najlepsze podłoże dla krzewów róż to zasobna w próchnicę gleba gliniasto-piaszczysta. Nawożenie należy stosować tylko do połowy lipca (Nawóz np. typu Osmocot lub nawozy organiczne).
Ochrona: Tak jak w życiu człowieka, najlepszą ochroną jest odpowiednia profilaktyka.
Pamiętajmy o tym aby jesienią wygrabiać i usuwać liście. Nie wrzucajmy liści do kompostu. Grzybowe choroby zimują na starych liściach. Musimy również pamiętać, że nie wolno podlewać tych roślin po liściach. Podlewanie najlepiej stosować bezpośrednio do ziemi.
Część podziemna rośliny, poza pełnieniem roli organu wzrostu, spełnia funkcję magazynową. To właśnie w niej roślina gromadzi substancje zapasowe umożliwiające szybkie rozpoczęcie wzrostu i rozwoju rośliny, a także jej przetrwanie w okresie spoczynku.
Im większa, bardziej dorodna część podziemna, tym roślina lepiej się rozwija i w efekcie zakwita. Warto jest zatem wziąć ten element pod uwagę, na równi z ceną, podczas podejmowania decyzji o zakupie roślin do swojego ogrodu.
Niestety, większość sprzedawców w ogóle nie podaje rozmiarów oferowanych przez siebie roślin.
Warto pytać o rozmiar przed porównaniem ceny i podjęciem decyzji o zakupie |